I Komunia Święta 2024

Jak co roku w miesiącu maju, dzieci z naszej parafii przystępują do I Komunii Świętej, by przyjąć Twoje Przenajświętsze Ciało.

26 maja 2024 o godzinie 11:00 rozpoczęła się uroczysta Msza Święta.  Do I Komunii Świętej przystąpiło 8 dzieci z naszej parafia p.w. św. Mateusza w Ogrodzonej oraz z kościóła filialnego p.w. Wniebowzięcia NMP w Kisielowie.

Ubrane w białe szaty, które symbolizują duchową czystość, przyjęły po raz pierwszy do swoich serca Ciało Jezusa Chrystusa. Nich Pan Jezus będzie ich umacniał w drodze do Nieba. 

O godzinie 16:00, zostało odprawione nabożeństwo eucharystyczne, połączone z nabożeństwem majowym. Dzieci odebrały pamiątkę I komunijną. 

Dzieci i rodzice podziękowali ks. proboszczowi i pani katechetce za doprowadzenie dzieci do ołtarza i przyjęcie Pana Jezusa do serc dziecięcych.

Artykuł ks. Antoniego Troniny na temat biblijnego macierzyństwa świetnie koresponduje z uroczystością Pierwszej Komunii Świętej, zwłaszcza gdy przypada ona na Dzień Matki, 26 maja. To szczególne wydarzenie, w którym dzieci po raz pierwszy przyjmują Eucharystię, jest nie tylko ważnym sakramentem w życiu młodych katolików, ale również momentem głębokiej duchowej więzi między matkami a ich dziećmi.

Biblia o macierzyństwie:

W Piśmie Świętym macierzyństwo jest ukazywane jako dar i błogosławieństwo od Boga. Anna, matka Samuela, modliła się gorliwie o syna i, gdy jej prośby zostały wysłuchane, ofiarowała Samuela na służbę Bogu (1 Sm 1, 27-28). Jej historia podkreśla, jak wielką wartością jest macierzyństwo i jak głęboka może być wiara matki.

Maryja jako wzór macierzyństwa:

Podobnie, Maryja, Matka Jezusa, która jest wzorem dla wszystkich matek, pokazała niezwykłą wiarę i posłuszeństwo wobec Bożej woli. Jej pieśń, Magnificat (Łk 1, 46-55), wyraża głęboką radość i uwielbienie Boga za wielkie rzeczy, które uczynił w jej życiu.

Pierwsza Komunia Święta:

W dniu Pierwszej Komunii Świętej dzieci po raz pierwszy uczestniczą w pełni w tajemnicy Eucharystii, przyjmując Ciało i Krew Chrystusa. Ten sakrament jest momentem, w którym dzieci nawiązują głębszą więź z Bogiem i stają się pełnoprawnymi uczestnikami życia Kościoła.

Dzień Matki i Pierwsza Komunia:

Przypadkowość tego, że Pierwsza Komunia Święta odbywa się w Dzień Matki, nie jest tylko symbolicznym zbiegiem okoliczności. W tym dniu, dzieci i matki mogą wspólnie świętować dwa ważne wydarzenia: dar życia, który dzieci otrzymały od swoich matek, oraz dar życia duchowego, który otrzymują przez Eucharystię. Jest to również doskonała okazja, aby matki mogły, tak jak Anna i Maryja, wyrazić swoją wdzięczność i radość z darów Bożych oraz złożyć swoje dzieci w opiekę Bożej Opatrzności.

Wzruszający jest widok dzieci przystępujących do sakramentu w towarzystwie swoich matek, które od początku ich życia troszczą się o ich rozwój duchowy i fizyczny. Macierzyńska miłość, pełna troski i oddania, odbija się w przygotowaniach do tej uroczystości i w samej jej celebracji.

W ten sposób Pierwsza Komunia Święta w Dzień Matki staje się głębokim doświadczeniem religijnym i rodzinnym, przypominającym o nierozerwalnej więzi między matką a dzieckiem, jak również o ich wspólnym dążeniu do życia w bliskości z Bogiem.

„Eucharystia jest źródłem i zarazem szczytem całego życia chrześcijańskiego” /KKK 1324/

„Pan Jezus już się zbliża,
już puka do mych drzwi.

Pobiegnę Go przywitać
Z radości serce drży…”

„Niezapomnianym spotkaniem z Panem Jezusem jest bez wątpienia Pierwsza Komunia Święta – dzień, który wspomina się jako jeden z najpiękniejszych w życiu” /Jan Paweł II/

„O Hostio biała. Ty zachowujesz białości mej duszy, lękam się dnia, w którym bym Ciebie opuściła” /św. Faustyna Kowalska/ 

„Eucharystia jest naszym chlebem codziennym. Zaletą tego Bożego pokarmu jest siła jedności. Jednoczy nas z Ciałem Zbawiciela i czyni nas Jego członkami, abyśmy mogli stać się tym, co przyjmujemy” /św. Augustyn/

„Tego, kto przyjmuje Zbawiciela w Komunii Świętej, coraz bardziej będzie pociągało na co dzień życie Boże; będzie wzrastał w Mistycznym Ciele Chrystusa, a jego serce ukształtuje się na wzór serca Bożego” /św. Edyta Stein/