Uroczystość Wszystkich Świętych i Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych (Dzień Zaduszny) 2024

W dniach 1 i 2 listopada 2024 roku obchodzimy Uroczystość Wszystkich Świętych i Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych (Dzień Zaduszny).

Uroczystość Wszystkich Świętych
Ma charakter bardzo radosny. Wspominany bowiem tych którzy żyli przed nami, wypełniając w swoim życiu Bożą wolę. Osiągając wieczne szczęście przebywania z Bogiem w niebie.

Nie odeszli zupełnie. Są w nas, naszej pamięci, sercach, wspomnieniach…

Na cmentarz przychodzimy, aby zjednoczyć się w modlitwie z tymi, których już nie ma z nami na ziemi, ale są może w czyśćcu, albo w niebie.  Jest to czas głębokiej zadumy nad przejściem życia, czas refleksji nad sensem ludzkiego losu. 

Uroczystość Wszystkich Świętych
Szczęśliwi ci, którzy weszli do niebieskiego Jeruzalem, do lepszej ojczyzny! Zwyciężyli i triumfują! Dzisiaj, w dzień uroczystości Wszystkich Świętych winszujemy i cześć im składamy, pełni podziwu i uszanowania. Przetrwali oni Golgotę ziemską; teraz są u celu i żadna moc nie zdoła ich wyrwać z ramion Boga. A oni są w pokoju” (Mdr 3). Lecz pokój ten lecz pokój ten nie bez trudu stał się ich udziałem. Zdobywać go musieli w twardym, nieustannym boju. Í dla tego właśnie podziwiamy ich i winszujemy im, bo wiernie wytrwali w walce. Święci byli takimi ludźmi, jak my, z ciała i krwi. Niejeden z nich opłakiwał ciężkie winy i niemałe występki. Ale zwyciężyli, bo nie przestali walczyć i moc Bożą czując w sobie, uszanowali działanie łaski posiłkującej w duszy swej. Szli drogą, jaką Bóg im wskazał, nie zabrakło im serca, by ważyć się na trud” (kard. Newman), o ramię Boże się oparli i pozwolili się prowadzić. Dążyli w życiu do wielkiego celu i osiągnęli go pracą wierną i odwagą. My po tej samej kroczymy drodze – przez walkę i zwycięstwo zdążamy do celu. (…) Nie wolno nam się zatrzymać w połowie drogi, jeśli nie chcemy narazić się na utratę zwycięstwa. Długa i uciążliwa droga zniewala nas do ustawicznego wspinania się. Lecz szczęśliwi ci, co z doliny łez ochoczo na strome pną się szczyty. Odwagi! Ten, co dał chcenie, da też wykonanie i siła, należycie wyzyskana, nową zrodzi siłę. A więc pamiętajmy, że siła w małych powinna okazać się rzeczach. Wierność w sprawach drobnych była zawsze i pozostanie drogą do rzeczy wielkich.

„Wszyscy jesteśmy powołani do świętości”
Już w Starym Testamencie Bóg wołał do Narodu Wybranego: „Bądźcie więc świętymi, bo Ja jestem święty!” (Kpł 11,45). 
Jezus Chrystus powiedział do swoich uczniów: Bądźcie więc wy doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski. Mt 5, 43-48
Św. Paweł natomiast wzywa nas: „Bądźcie naśladowcami moimi, tak jak ja jestem naśladowcą Chrystusa” (1 Kor 11,1).
Wzorem naszym jest Jezus Chrystus i mamy Go naśladować. 
Mamy iść drogą Bożej miłości i realizować w życiu osiem błogosławieństw.
Ksiądz Jan Twardowski pisał „Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą”…

„Nikt zaś z nas nie żyje dla siebie i nikt nie umiera dla siebie: jeżeli bowiem żyjemy, żyjemy dla Pana; jeżeli zaś umieramy, umieramy dla Pana.  I w życiu więc i w śmierci należymy do Pana.  Po to bowiem Chrystus umarł i powrócił do życia, by zapanować tak nad umarłymi, jak nad żywymi.” (Rz 14, 7-9)

Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych (Dzień Zaduszny)
Kościół wspomina w liturgii wszystkich wierzących w Chrystusa, którzy odeszli już z tego świata, a teraz przebywają w czyśćcu. Przekonanie o istnieniu czyśćca jest jednym z dogmatów naszej wiary.
! Pamiętajmy o tych, którzy polegli w obronie ojczyzny, pamięć o samotnych żołnierskich grobach…- Koniecznie zapalmy taki znicz i przystańmy w zadumie. !

Dzień Zaduszny
Po nieszporach uroczystości Wszystkich Świętych, w sam dzień zaduszny, odbywają się procesje żałobne po cmentarzach. Przyłącz się do nich, oderwij się na godzinę od spraw codziennych, wejdź przez bramę, na której widnieje napis: Szczęśliwi, którzy w Panu umierają” – i oddaj się myślom, które wśród kurhanów i mogił zaprzątną duszę twoją. Nie potrzebujesz zabierać żadnej książki, cmentarz sam jest wielką księgą, niezmiernie bogatą w treść. Już same nazwiska i napisy, umieszczone na krzyżach i pomnikach, mówią do ciebie aż nadto wymownym językiem. Serce twe z pewnością pociągnie cię nasamprzód do grobu ojca lub matki twej. Napis przypomina ci dzień i rok ich śmierci. Rozważ, co oni powie- dzieli ci w ostatniej jeszcze godzinie życia – może parę tylko słów wyrzekli, ale takich, co głęboko w serce wraziły, do szpiku kości cię przejęły. Przypomnij sobie postać rodziców, ich uśmiech miły, ostatnie ich wejrzenie, i… Ale sam pewnie wiesz dobrze, co ci chciałem jeszcze powiedzieć. Podobną naukę głoszą ci mogiły męża lub zony, brata, siostry lub przyjaciela. Lecz zważ, że wzruszenie twe i łzy nie wystarczają, jeśli istotną chcesz duszom nieść ulgę. Ani kwiaty złożone na grobach, choćby były najpiękniejsze, nie pomogą nic. Nie zapomnij o modlitwie, o jałmużnie, o Mszy św. za dusze twoich najmilszych. Taki czyn bowiem sięga w głąb. Świętą i zbawienną jest myśl, modlić się za zmarłych, aby byli od grzechów rozwiązani” (2 Mch 12, 46).

„Chrystus zmartwychwstał jako pierwszy spośród tych, co pomarli. Ponieważ bowiem przez człowieka przyszła śmierć, przez człowieka też dokona się zmartwychwstanie.

Jak w Adamie wszyscy umierają, tak też w Chrystusie wszyscy będą ożywieni, lecz każdy według własnej kolejności. Chrystus jako pierwszy, potem ci, co należą do Chrystusa, w czasie Jego przyjścia. Wreszcie nastąpi koniec, gdy przekaże królowanie Bogu i Ojcu.”  (1 Kor 20-24)

? Pomyślmy przez chwilę o tych, na których grobach nikt nie zapali lampki, nikt nie przyklęknie i nikt nie odmówi modlitwy. Może warto wziąć ze sobą dodatkowy znicz i zapalić go na jakimś zaniedbanym, smutnym, opuszczonym grobie ?

Nie zapominajmy o grobach naszych bliskich – możemy uczcić ich pamięć modlitwą, zapaleniem znicza i złożeniem kwiatów. Jednak ważne jest również, by pamiętać o koniecznych opłatach za miejsce na cmentarzu.

REGULAMIN CMENTARZA PARAFII RZYMSKO-KATOLICKIEJ W OGRODZONEJ

Cmentarz można odwiedzać codziennie aż do zmroku.
Prosimy rodziców i opiekunów o dopilnowanie dzieci.

W miejscu tak godnym należy zachować ciszę i powagę, nie palimy papierosów

Prosimy o zachowanie czystości i dbanie o urządzenia cmentarne.
Śmieci składamy do kontenerów zgodnie z przeznaczeniem.

Rodziny po zmarłych zobowiązane są do należytej opieki nad grobami swoich bliskich zmarłych i ich obejścia.

Wszystkie prace związane z ustawianiem nagrobków, dowozem materiałów do pracy należy zgłaszać w kancelarii parafialnej w celu uzyskania pisemnego zezwolenia.
Dla uzyskania zgody należy przedstawić rodzaj i zakres prac.

Wykonawcy robót zobowiązani są do usuwania z terenu cmentarza na własny koszt i na bieżąco wszelkich materiałów budowlanych, porozbiórkowych, ziemi, narzędzi, sprzętu.

Wszelkie opłaty cmentarne winny być regulowane w kancelarii parafialnej.
Za miejsce pochówku zarządca pobiera opłaty według aktualnie obowiązujących stawek.

Opłata cmentarna – za miejsce grobowe jest na 20 lat. Po upływie tego terminu opłata może być wznowiona.
W przypadku niewznowienia opłaty grób podlega likwidacji a materiał nagrobkowy przechodzi na własność parafii.

Oddzielnie pobierane są opłaty za postawienie pomnika (obramowania) lub jego wymianę. Wysokość opłaty 10% od wartości pomnika.

Samowolne odstępowanie miejsc grobowych osobom trzecim jest niedozwolone.

Nie zezwala się na prowadzenie jakichkolwiek prac kamieniarskich w dniach poprzedzających Uroczystość Wszystkich Świętych, tj. od 28 X do 3 XI.